Dostanou senioři ještě letos slibovaných 5000 korun navíc k důchodům? Návrh vlády v uplynulých dnech posuzovali odpovědní politici a došli k jednoznačnému závěru.

Vládní politici přišli před časem s nápadem poskytnout důchodcům jednorázový příspěvek ve výši 5000 korun, který by měli obdržet v prosinci. Nárok na mimořádné přilepšení by měli mít ti, kteří v listopadu budou nějakou z penzí pobírat a i dál na ni budou mít nárok.

V minulém týdnu se návrhem vládního kabinetu zabýval sněmovní sociální výbor, který jej podpořil. Příspěvek by mělo dostat téměř 2,9 milionu lidí. Stát by na něj vydal z letošního rozpočtu celkem zhruba 15 miliard korun.

Důchodci a důchodkyně by podle návrhu zákona nemuseli o příspěvek sociální správu žádat. Dávku 5000 korun by měli dostat tak jako důchod, tedy na účet nebo složenkou. Příspěvek by nepodléhal případné exekuci a nezahrnoval by se do příjmů.

K tomu si mají senioři v rámci tzv. valorizace od 1. ledna 2021 opět polepšit. Průměrný starobní důchod vzroste o 839 korun, v příštím roce by tedy měl dosáhnout částky 15 336 korun.

Témata:

důchody | důchodci | stars24.cz

Vstoupit do diskuse