Nedávný žhářský útok v Bohumíně, při kterém zemřelo jedenáct lidí včetně tří dětí, šokoval Česko. Řada lidí volá po nejtvrdším možném trestu a na sociálních sítích se dokonce objevovaly i výzvy k popravě, která v Česku není legální. Pokud by však byla, byl by takový útok dostačujícím důvodem?
Podle komentátora Českého rozhlasu Jana Januše ne. Trest smrti považuje za barbarský, nehodící se do moderní společnosti a svým způsobem rovněž nebezpečný.
"Nikdy nemůžeme absolutně předejít možným justičním omylům, navíc může extrémně přísné trestání vést dle výzkumů až k takzvanému zvlčení společnosti, a tím vlastně ke kontraproduktivním důsledkům. Rovněž platí, že ani hrozby nejpřísnějšími tresty pachatele od trestných činů stejně neodradí," tvrdí.
Česká republika podle něj trest smrti neobnoví ani díky tomuto případu, už jen kvůli mezinárodním smlouvám. Pomstychtivost a touha po krvi totiž nemá podle komentátora v demokratickém právním státu místo.
Pachatel žhářského útoku si podle něj od soudu vyslechne výjimečný trest, který trvá od 20 do 30 let, případně doživotní. "Pachatel bohumínského žhářského útoku musí podle dostupných informací výjimečný trest dostat, a to kvůli řadě přitěžujících okolností, stejně jako zásadním a obzvláště zavrženíhodným souvislostem případu," uvedl komentátor.
Pokud jej soud pošle do vězení na doživotí, může se odsouzený i přesto teoreticky dostat po 20 letech na svobodu. Má ale štěstí, že na našem území neexistuje už od roku 1990 trest smrti. "Jinak by mu jistě a zcela reálně hrozil právě ten," míní komentátor.