Vznikl útulek pro traumatizované vlky a medvědy

Medvěd hnědý 6

Autor: stars24.cz

23. května 2018 21:20

Patrick znepokojeně pohlédne na návštěvníky. Pak sedne na zadní, protáhne tlapy a vydá ze sebe jakési vrčení. To ho uklidňuje, když je stresovaný, stejně jako cucání palce, vysvětluje jeho ošetřovatelka Melina Avgerinuová. Patrick, Barbara a Usko jsou medvědi z útulku v Arcturosu, který přijímá také vlky z hory Vitsi na severu Řecka. Jde o traumatizovaná zvířata, píše agentura AFP.

Tříletého Patricka našli když mu byl měsíc, jak bloudí na řecko-albánské hranici. Jeho matku nepochybně zabili pytláci. Když mu byl rok, vypustili ho do přírody, ale po měsíci se sám do útulku vrátil a už ho neopustil.

"Přirozené prostředí je pro něho plné nebezpečí, protože se nenaučil nedůvěřovat lidem," vysvětluje Avgerinuová.

Útulek Arcturos byl založen v roce 1992 a přijímá zvířata i z tak vzdálených zemí, jako je Rakousko a Gruzie. "Na Balkáně a jinde v Evropě jsou také útulky, ale ty jsou často plné," vysvětluje Avgerinuová.

V obrovských ohradách nedaleko vesnic Nymfaio a Agrapidia je dnes přes 20 medvědů a sedm vlků. Dalších sedm vlků z jedné italské zoologické zahrady čeká na přijetí.

Arcturos byl zpočátku projektem na záchranu tančících medvědů, kteří jsou odedávna na Balkáně populární. V regionu přežívá toto pouliční představení, při němž dochází k trápení zvířat, neboť medvědi jsou nuceni chodit po rozžhaveném uhlí.

Útulek se zaměřuje na přípravu zvířat k návratu na svobodu. "S medvědy žijícími na Balkáně v zajetí je mnoho problémů. Nejhorší to je v Albánii a v (makedonském) Skopje, kde jsou trhliny v zákonech," vysvětluje ošetřovatelka.

Medvědice Barbara byla zajatkyní srbské zoologické zahrady. Nyní v ohradě nervózně přechází a potřásá hlavou.

Usko sice nepoznal mříže a řetězy. Jako malý byl však postižený ochrnutím končetin a za to, že se nyní může pohybovat, vděčí hlídačům z Arcturosu, kteří mu vyrobili jakýsi malý vozík, který mu umožňuje pohybovat se po rovném terénu.

Avgerinuová od dubna krmí kojeneckou lahví posledního příchozího, který byl pojmenován Luigi na počest italského fotbalisty z Juventusu Turin Gianluigiho Buffona. Jeho zachránci se dva dny marně pokoušeli najít jeho matku, než se rozhodli přinést jej do útulku.

Zařízení ročně vynaloží asi 15.000 eur (375.000 Kč) na jednoho medvěda a asi 10.000 (250.000 Kč) na jednoho vlka.

Útulek využívá probuzení ekologického vědomí v Řecku, kde jsou fauna a flóra velmi bohaté, ale ohrožené.

"Snažíme se lidem vštípit, že nejsme v přírodě sami a že v přírodě nesmějí vidět soupeře," prohlašuje Vasilis Furkitis z nevládní organizace na ochranu přírody.

V celém Řecku žije na 400 medvědů a asi 700 vlků a mnozí z nich se pohybují právě na severu země. Nevládní organizace se snaží rovněž zemědělce přesvědčovat, aby se před predátory bránili jinak než tím, že je usmrtí. V tomto úsilí nalezli spojence v místním druhu ovčáckého psa, který tak také může být uchráněn před vyhynutím.

"Umístili jsme od roku 1999 více než 800 štěňat. Tito psi chrání stáda, ale nepokoušejí se zabíjet predátory," vysvětluje Vasilis.

Díky daru ve výši 500.000 eur (12,5 milionu Kč) od Nadace Stavrose Niarchose, která spravuje část řeckých rejdařství, se útulek stal na Balkáně pověstným svým vybavením a veterinární péčí.

Témata: Vlci Medvědi Řecko