Jan Novák
stars24.cz

Skupina Investigate Russia, nezávislá, nezisková organizace, která podle svých slov pomáhá Američanům pochopit závažnost pokračujících útoků Ruska na demokracii, spojila síly se známým hollywoodským hercem Morganem Freemanem. Výsledkem je video, které varuje před snahami Ruska.

„Po generace lidé bojovali za ochranu demokracie. Teď jsme na řadě my. Podívejte se na vysvětlení Morgana Freemana, který popisuje ruské snahy podkopat USA,“ píše skupina k videu, které zveřejnila na svém twitterovém účtu.

„Byli jsme napadeni. Jsme ve válce. Představte si tento filmový scénář: Bývalý špion KGB, naštvaný kvůli kolapsu své rodné země, připravuje spiknutí, aby se pomstil. Využije chaosu, propracuje se na vysokou pozici v post sovětském Rusku a stane se prezidentem,“ začíná své vyprávění herec.

Pak podle něj tento člověk zavede autoritářský režim a pak zaměří svou pozornost na svého zapřísáhlého nepřítele – Spojené státy. „A jako správný agent KGB tajně využije kybernetický boj, aby napadl demokracie po celém světě. Využije sociální média, aby šířil propagandu a falešné informace, přesvědčí lidi v demokratických společnostech, aby nevěřili svým médiím, politickým procesům a dokonce i svým sousedům,“ nastiňuje dál tento scénář. „A vyhraje.“

Následně dodává, že ním špiónem je ruský prezident Vladimír Putin. „A tohle není filmový scénář. Potřebujeme, aby k nám náš prezident přímo promluvil a řekl nám pravdu. Potřebujeme, aby si sedl za svůj stůl v Oválné pracovně a řekl: 'Drazí Američané, během uplynutých voleb jsme se dostali pod útok ze strany ruské vlády. Hovořil jsem s Kongresem a zpravodajskou komunitou a řekl jim, aby využily všechny dostupné zdroje, aby mohly vést vyšetřování, které určí, jak přesně k tomu došlo. Svobodný svět na nás spoléhá jako na vůdce. Za uplynulých 241 let byla naše demokracie zářným příkladem pro svět. Dlužíme statečným lidem, kteří bojovali a umírali, aby ochránili tento skvělý národ a zachránili demokracii. A kvůli budoucím generacím musíme v tomto boji pokračovat,“ dodal Freeman.

Pod videem je podepsán režisér Rob Reiner, který natočil známé filmy Americký prezident, Pár správných chlapů nebo Misery chce zemřít. „Lidé vždycky vtipkují, že je to Boží hlas," říká Reiner o Freemanovi, který si v jeho videu o ruské hrozbě zahrál. 

„Jedná se o Ameriku a my všichni jsme vlastenci," uvedl režisér v souvislosti s videem pro server Daily Beast. Říká také, že neví jistě, proč Trump neodsoudil ruský zásah do voleb do roku 2016. Ale má prý nějaké nápady.

„Můžu spekulovat, že prezident Trump měl pocit, že pokud by na toto téma kladl důraz, aby se zabránilo dalšímu ohrožování naší demokracie, možná by měl pocit, že by delegitimizoval jeho zvolení," říká Reiner . „Bez ohledu na důvod, je prezident povinen varovat zemi, že jsme byli napadeni. A my jsme byli napadeni," dodává. 

„Může být stejně zničující jako jaderný útok," říká Reiner o kybernetické válce. „Lidé to ale neberou tak vážně, protože je zákeřná, je tajná, prostě se vplíží." Reiner srovnává tento typ boje s vysokým krevním tlakem. „Cítíte se dobře a další věc, kterou si pamatujete, je, že jste dostali infarkt."

Témata:

Morgan Freeman | Rusko | Vladimír Putin | Donald Trump | stars24.cz

Vstoupit do diskuse