Důchodci živoří a nemají ani na jídlo? Nová čísla!

Ilustrační foto

Autor: Libor Frýdl, stars24.cz

23. června 2019 9:55

Senioři v Čechách se mají lépe, než si myslí. Na stránkách Eurostatu byla zveřejněna data z průzkumu, který zachytil procentuální podíl seniorů v jednotlivých zemí EU, kterým reálně hrozí chudoba. A Češi z průzkumu vyšli velice dobře. Pokud ale problematiku uchopíme z pohledu celé EU, tak z průzkumu bohužel i vyplynulo, že se stupeň nebezpečí chudoby v seniorském věku od roku 2013 stále zvětšuje.

Ačkoliv nejnovější data pochází z roku 2017, nebudou příliš daleko od pravdy ani v současnosti. Češi jsou stejně jako Nizozemci národ, jehož necelým 11% seniorům hrozí chudoba. Sousedi ze Slovenska jsou na tom ještě lépe. Slovenští senioři (8%) jsou totiž v této problematice po Francii (7%) hned druhou nejméně ohroženou zemí.

Ve výsledku jsme na tom lépe než většina západních a vyspělých evropských zemí jako jsou Německo, Velká Británie, Belgie nebo Rakousko, což je pro Čechy pozitivní zpráva. Průměr EU činí 14%, což je o 3% horší skóre, než v případě českých seniorů. Mimo zmíněného Slovenska a Francie, před námi skončilo už jen Chorvatsko, Lucembursko, Řecko a Dánsko.

Naopak nejhůře jsou na tom senioři pobaltských států, kde se hrozba chudoby týká téměř poloviny všech seniorů. Konkrétně se jedná zejména o Estonsko, kde je chudobou ohroženo 46% obyvatel v seniorském věku. Litva je s 44% v této nelehké situaci ihned za Estonskem.

Co je ale velmi překvapující, je pozice Velké Británie a Německa, které nejen že jsou v horší situaci než Češi, ale se 17% v případě Německa a s 19% u Velké Británie jsou na tom dokonce nejhůře ze všech západních zemí EU. Krom toho se Německo a právě Velká Británie pyšní dvěma ze tří nejsilnějších ekonomik v EU, z čehož vyplývá, že se tyto dvě země pravděpodobně nedostatečně starají o své seniory.

Data pochází z období od roku 2010 do roku 2017, jak již bylo výše zmíněno. V letech 2010 až 2011 podíl ohrožených seniorů činil přibližně 14%, ale rok 2012 vykázal zlepšení situace o 0,8%, konkrétně na 13,2%. Klesající trend pokračoval až do následujícího roku (2013), kdy se podíl snížil dokonce až na 12,6%.

Bohužel od roku 2013 podíl seniorů ohrožených chudobou roste. O rok později se rozdíl zvýšil jen nepatrně (+0,1%), a větší nárůst byl zaznamenán až v roce 2015. Od roku 2015 se nárůst hrozby v EU pravidelně zvyšuje přibližně o 0,4%. Což je s ohledem na celosvětově rostoucí ekonomiku přinejmenším zvláštní.

Témata: důchodci důchody