Filtr do roušky i nanoroušky od českých vědců konečně na prodej. TADY JE KOUPÍTE!

Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory

Autor: Libor Frýdl, stars24.cz, ČTK

9. dubna 2020 10:54

Ústecká firma Adler začala prodávat filtry vyvinuté odborníky z Technické univerzity v Liberci. Filtry z nanotextilie se vkládají do šitých roušek. Materiál podle vědců zachytí přes 80 procent částic o velikosti virů. Koupit výrobek mohou zájemci přes e-shop.

Použití filtru zvyšuje účinnost ochrany. "Textilii prodáváme v rolích, ze které si každý velmi jednoduše odstřihne potřebný rozměr, vloží do roušky a je hotovo. Po sundání roušky se filtr opatrně vyjme, vloží do igelitového pytlíku a vyhodí," uvedla marketingová ředitelka společnosti Adler Martina Weberová.

Adler se za normálních okolností věnuje výrobě reklamního textilu. Speciální e-shop na adrese www.rouskylidem.cz mohou využít všichni zájemci.

"Netkaná textilie typu meltblown se vyrábí z roztaveného polymeru vytlačováním z jemných trysek na pohybující se pásu, v letu chladne a na pás se skládá jako propletená vrstva z nekonečných vláken," uvedl vedoucí katedry chemie Technické univerzity Liberec Josef Šedlbauer.

Minimální osmdesátiprocentní záchyt virů přirovnává k definici respirátorů typu FFP1. Filtr s vyšší účinností nemá podle něj pro látkovou roušku význam s ohledem na její menší přilnutí k tváři. "Vzduch si při nadechování hledá cestu především netěsnostmi kolem obličeje a účinek by byl ve skutečnosti horší," uvedl.

Na výrobu speciálních nanoroušek se zaměřuje i firma Batist Medical z Červeného Kostelce na Náchodsku, která rozšíří výrobu. V současnosti jich vyrábí na dvou linkách měsíčně celkem milion kusů. Od června by firma chtěla produkovat na třech linkách tři miliony nanoroušek měsíčně.

Nová čtyřvrstvá rouška s filtrem z nanovláken chrání proti šíření virové a bakteriální infekce. Díky větší hustotě vláken maska zachycuje i menší částice, než je běžné u standardních ochranných roušek. Maska sice nepředstavuje stoprocentní ochranu nositele, ale výrazně snižuje riziko nákazy koronavirem a její filtrační schopnost je díky vrstvě z nanovláken zesílena.

Nanoroušky z firmy Batist putují i nadále hlavně do nemocnic a dalších zdravotnických zařízení, ale postupně se zvyšuje počet směřující k veřejnosti. V současnosti je běžně dostupná asi čtvrtina produkce nanoroušek. Firma po ČR otevřela několik automatů na nanoroušky, zdarma rozdává zhruba 10.000 kusů týdně domovům pro seniory.

Témata: Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Zdravotnické roušky