Michael Schumacher byl jeho soupeřem: Před dvaceti lety jel závod F1 Čech!

Tomáš Enge v dobách své největší slávy v týmu Prost GP ve Formuli 1.

16. září 2021 14:30

Více než sedmdesátiletou tradici mají závody formule 1, za celou tu dobu se v ní objevil jediný český závodník. Dnes od jeho premiéry uplynulo přesně dvacet let.

Tomáš Enge již koncem roku 1999 testoval vůz formule 1 stáje Jordan, ve které se pak v následujícím roce stal oficiálním testovacím jezdcem. Velká premiéra ovšem přišla v jiných barvách.

Tři závody před koncem sezóny 2001 mu dala šanci stáj Prost Grand Prix. V kvalifikaci VC Itálie skončil český motorista na dvacátém místě se ztrátou téměř čtyř vteřin na vítězného Juana Pabla Montoyu.

V neděli tak Enge na okruhu v Monze nechyběl na startu, závod dokončilo 13 vozů, on byl v cíli předposlední. Zvítězil Montoya, fenomenální Michael Schumacher byl "až" čtvrtý.

Liberecký rodák dostal šanci i ve zbývajících dvou závodech, jednou dokončil čtrnáctý, poslední velkou cenu nedojel. Nakonec šlo o jeho jediné starty v F1, stáj Prost po sezóně ukončila činnost.

Témata: Tomáš (závodník) Enge Formule 1